Archiwum styczeń 2017


sty 25 2017 Dolegliwości jelitowo-żołądkowe i ich...
Komentarze: 0
Wiele osób uskarża się na dolegliwości jelitowe i żołądkowe. Wiąże się to na ogół z niezdrowym jedzeniem, stresem i siedzącym trybem życia. Często aby odczuć poprawę wystarczy zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz ruszyć się z fotela. W przypadku jednak kiedy zabiegi te okazują się niewystarczające, należy dalej szukać przyczyn złego samopoczucia. 
 
Zazwyczaj w takim przypadku lekarz rodzinny zaleca wykonanie usg brzucha. To nieinwazyjne badanie pozwala sprawdzić stan narządów wewnętrznych. Ich powiększenie może świadczyć o tym, że nie działają prawidłowo i dzieje się w nich coś niedobrego. Jeżeli jednak usg nic nie pokazuje, kolejnym krokiem powinno być wykonanie jeszcze bardziej szczegółowych badań. W przypadku dolegliwości jelitowych konieczna jest kolonoskopia, jeśli chodzi o żołądek - gastroskopia. Badania te są do siebie podobne. Do jelita grubego, bądź żołądka lekarz specjalista wprowadza sondę, na końcu której umieszczona jest kamera. Dzięki temu lekarz widzi wnętrze narządów i może ocenić ich stan. W przypadku znalezienia narośli lub polipów pobiera się wycinek i oddaje do badania histopatologicznego. Choć badania te nie należą do zbyt przyjemnych nie są bolesne. Z pewnością nie należy się ich bać, ponieważ im wcześniej postawiona diagnoza tym większe szanse na szybkie wyleczenie.
farmaceutyka : :
sty 12 2017 Holter i bieżna wysiłkowa dla diagnozy...
Komentarze: 0
Osoby, które zgłoszą się do lekarza z podejrzeniem zaburzeń pracy serca będą musiały zazwyczaj przejść szereg badań, aby poprawnie zdiagnozować rodzaj zaburzenia i chorobę. Na pewno zostanie wykonane EKG, czyli podstawowe badanie prawidłowości pracy serca.

 
Ale to badanie może nie wykazać wszystkich anomalii. Wówczas lekarz kieruje na dalsze badania, bardziej dokładne. Jednym z takich badań jest próba wysiłkowa na bieżni ruchomej, która wykaże, jak zachowuje się serce, gdy organizm poddawany jest wysiłkowi. Próba na bieżni ruchomej zaczyna się od standardowego marszu i lekarz stopniowo zwiększa prędkość bieżni. W ten sposób sprawdzana jest wydolność serca w trakcie wysiłku fizycznego.
 
Innym badaniem jest tzw. holter rytmu serca, który jest badaniem zbliżonym do EKG, ale badania takie trwa dobę, więc daje możliwość sprawdzenia, jak zachowuje się serce w różnych sytuacjach, a nie tylko w trakcie leżenia na leżance podczas zwykłego EKG. Pacjent nosi na sobie aparat holtera, a potem zapis danych jest odczytywany w komputerze i analizowany przez lekarza kardiologa.
farmaceutyka : :